تبلیغات
roozeno - اصول سلامت روان را بشناسید
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : نویسنده Ž
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
roozeno
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 16 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسنده Žمفیدستان:

اصول سلامت روان را بشناسید

بدون تردید آرامش اولین شرط روان سالم است و در سایه آن می توان به شکل متعادلی به سایر امور زندگی و پیشرفت هم رسید البته منظور از آرامش, آرامش نسبی و نداشتن دغدغه های متعدد و گاه فلج کننده است

سازمان جهانی بهداشت که هدف خود را دستیابی به عالی ترین سطح ممکن بهداشت برای همه مردم تعیین کرده، در اساسنامه خود در تعریف سلامت می گوید: «منظور از سلامت، حالت رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی است، نه صرفا فقدان بیماری یا علیلی.»

بر اساس این تعریف، فردی دارای سلامت روان است که: «توانمندی های خود را بشناسد و توانایی مقابله با استرس های روزمره را داشته باشد و به شکل مفید و موثری در جامعه مشارکت و فعالیت داشته باشد.»

هرچند بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، منظور از سلامت فقط بیمار نبودن نیست، اما هیچ راهکاری درباره اینکه چگونه می توان در تمام زمینه های جسمانی، روانی و اجتماعی رفاه را به دست آورد، ارائه نشده است.

البته پژوهشگران و محققان در هر دو میدان؛ یعنی بهداشت جسم و بهداشت روان، گام های جدی برداشته اند.

بروز احساسات باید به گونه ای باشد که از یک طرف فرد نخواهد احساس هایش را سرکوب کند و از طرف دیگر، مهارگسیخته آنها را بروز ندهد

اگر بخواهیم تعریفی سخت گیرانه برای روان سالم مطرح کنیم باید فردی را در نظر بگیریم که از هر نظر هیچ گونه مشکلی نداشته باشد و در شرایطی هم که در معرض استرس های گوناگون قرار می گیرد حتی به طور موقت، دچار مشکل نشود.

چنین افرادی علاوه بر اینکه از کیفیت زندگی خوبی برخوردارند و به خوبی زندگی می کنند، باید به سایر افراد در داشتن زندگی خوب کمک کنند، در حالی که در جامعه امروزی، کمتر کسی را می توان یافت که با این تعریف، روان سالمی داشته باشد.

بیشتر افراد در برخورد با مسایل روزمره زندگی، علاوه بر اینکه مشکلاتی با شدت های مختلف را تجربه می کنند، دچار استرس نیز می شوند. برخی از این مشکلات، زودگذر هستند و برخی نقشی ماندگارتر دارند.

اول، آرامش

بدون تردید آرامش اولین شرط روان سالم است و در سایه آن می توان به شکل متعادلی به سایر امور زندگی و پیشرفت هم رسید. البته منظور از آرامش، آرامش نسبی و نداشتن دغدغه های متعدد و گاه فلج کننده است.

البته در دنیای امروز، هیچ کس بدون دغدغه و گرفتاری نیست، اما نکته مهم این است که فرد بتواند به درستی شرایط را ارزیابی و برای رفع و کاهش این نگرانی ها اقدام کند و در صورتی هم که مشکلات قابل حل نیستند به گونه ای با آنها کنار بیاید، نه اینکه گرفتاری ها، عملکرد و زندگی او را تحت تاثیر قرار دهند و باعث سلب آرامش از او شوند.

دوم، مدیریت هیجان

از دیگر ویژگی های مهم سلامت روان، توانایی کنترل و بروز مناسب احساسات و هیجان ها است. بروز احساسات باید به گونه ای باشد که از یک طرف فرد نخواهد احساس هایش را سرکوب کند و از طرف دیگر، مهارگسیخته آنها را بروز ندهد.

همچنین انتظار می رود ذهن سالم بتواند محیط پیرامون خود را به درستی ادراک کند. انسان به کمک حواس پنجگانه، جهان را درک می کند، درکی که با واقعیت بیرونی هماهنگ است؛ چیزی نه بیشتر و نه کمتر از آن.

ممکن است تعجب کنید و بپرسید مگر ممکن است ادراک ها با واقعیت همخوان نباشند؟ بله! در برخی شرایط بیمارگونه، ممکن است فرد درکی درست از عالم خارج نداشته باشد، برای مثال صدایی بشنود یا چیزی ببیند که وجود خارجی ندارد.

البته این موضوع در صورتی غیرطبیعی خواهد بود که این مساله تکرار شود و بیش از یکی، دو بار اتفاق بیفتد.

بررسی رفتار، عینی ترین روشی است که با ارزیابی آن می توان درباره سلامت روان افراد اظهارنظر کرد

سوم، شناخت

یکی دیگر از خصوصیات ذهن سالم، شناخت است. منظور از شناخت، مجموعه ای از توانایی های مغز شامل هوشیاری، توجه و تمرکز، حافظه، زبان و… است که هر فردی با توجه به شرایط خود از آن بهره مند است. سالم بودن این توانایی ها تامین کننده و نشانگر بخشی از سلامت روان ما هستند.

شاید در این نوشته همه خصوصیات یک روان سالم بیان نشده باشد، اما به بخشی از مهم ترین خصوصیات آن اشاره شده است.

همه توانایی ها و خصوصیات گفته شده خود را به صورت یک نماد بیرونی و عینی بروز می دهند که آن «رفتار» است.

بررسی رفتار، عینی ترین روشی است که با ارزیابی آن می توان درباره سلامت روان افراد اظهارنظر کرد. بنابراین داشتن رفتاری متناسب با شرایط پیرامونی از اصلی ترین خصوصیت های نشانگر سلامت روانی افراد است.

شاید به همین دلیل است که علوم رفتاری همواره در کنار روان پزشکی و سلامت روان به عنوان علمی ذکر می شود که تلاش می کند با شناخت بهتر ذهن و مغز به سمت بهبود کیفیت زندگی و ارتقای سلامت حرکت کند.

بخش سلامت تبیان

منبع: هفته نامه سلامت – دکتر سیدوحید شریعت، روان پزشک، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهرانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

موسیقی ایرانی آرشیو و خبرهای موسیقیسبک …آرشیو موسیقی ایرانیاخبار پزشکی و سلامتبخشهای سلامتیعلم تکنولوژی و فن آوریسبک روانشناسی و سلامت روان نیک صالحیبررسی خنده و شادی از منظر روان شناسی اجتماعی رقابت سالم و آشنا شدن با روان شناسی رقابتآیاخنده تاثیری بر سلامت روان دارد؟آیا به نظر شما واقعا خنده تاثیری بر سلامت روان دارد یا نه ؟گفتگوی زیر با دکتر روان ‌شناسآیا دوست دارید شخصیت افراد را بشناسید؟انتخاب ها و عادات ما در زندگی نقش بزرگی در جوان ماندن ما ایفا می کند‎ ما هیچ راه فراری میگنا پایگاه خبری روانشناسی و سلامتمزیت‌های داشتن دوست خوب بر هیچ کسی پوشیده نیست اما جایگاه همین دوستی و رفاقت باید در سلامت کودکان و نوزادانبیماریهای کودکاندر باره سلامت کودکان و نوزادانبیماریهای کودکان و نوزاداندیابت در کودکانکودکان و نقاشی ساختمان نقاشی ساختمان قلی پور بلکا …لطفا نقاشی ساختمان قلی پور را با شماره بشناسیداصول تربیتی نوجوان حرکت احمدی‎نژادی قالیباف در تلویزیون قالیباف برای اثبات ادعایش، تصویری را در مقاله درباره ی هر موضوعیتماس با ما کمک به وبلاگ تماس با ما در باره میمون ها بهداشت روان و مهارتهای مقابله با روانشناسی فردی اسم شما رنگ دارد، آن را بشناسید آکا توصیه خوب برای حافظه های بد آکا روش برای اصول سلامت روان را بشناسید اصول سلامت روان را بشناسید هدف خود را دستیابی به عالی مهم سلامت روان، توانایی مراقب بهداشت روان خود باشید شخصی که این اصول را بفهمد غالبا است که سلامت روان را به آنها را بشناسید روانشناسی و سلامت روان نیک صالحی بررسی خنده و شادی از منظر روان علائم بروز افسردگی فصلی را بشناسید بهبود سلامت ذهن اصول سلامت روان را بشناسید هورمون خجالت کشیدن را بشناسید هورمون خجالت کشیدن را بشناسید هورمون خجالت کشیدن را بشناسید علائم تومور مغزی چیست؟ راههای تشخیص و علائم تومور مغزی چیست؟ راههای تشخیص و علائم تومور مغزی چیست؟ راههای تشخیص و اختصاص ردیف بودجه‌ برای پرداخت بدهی اختصاص ردیف بودجه‌ برای پرداخت بدهی اختصاص ردیف بودجه‌ برای پرداخت بدهی روانشناسی کودکان دانلود بازی آنلاین روانشناسی کودکان دانلود بازی آنلاین روانشناسی کودکان دانلود بازی آنلاین اصول سلامت روان را بشناسید تست روان شناسی اهم برنامه هاو فعالیتهای واحد سلامت خودتان را بشناسید رفتار می‌کنید، روان روانشناسی شخصیت افراد با این اصول چهره خوانی نیک صالحی ـ روان پریشی روانشناسی شخصیت افراد با این اصول چهره علائم بروز افسردگی فصلی را بشناسید میگنا قرآن و بهداشت روانی سردردهای خطرناک را بشناسید گذاری را بررسی کنیم سلامت روان اصول کلی بهداشت روان در اصول بهداشت خواب سایت فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان زندگی سالم خواب نشانه های حمله قلبی را بشناسید رعایت اصول بهداشت خواب مغز و اعصاب و روان کار خود را پیامدهای فقدان سواد سلامت در جامعه اصول سواد سلامت روان و رییس کرسی یونسکو در آموزش سلامت چشم اندازی‌های اصول سواد سلامت روان را چشمی را بشناسید سلامتخبرهای پزشکیاخبار پزشکیروانشناسی سلامت کودکان و زنان اخبار پزشکی و سلامتیسلامت خانوادهسلامت روان و روحپوست اصول و فوت و فن اضطراب را اصول روان‌شناسانه عیدی دادن به کودکان کودک و نوجوان … کودک و نوجوان سلامت روان اصول روان‌شناسانه عیدی دادن به نوشیدنی ضد استرس را بشناسید سلامت روان سلامت روان پرسشنامه سلامت روان تعریف سلامت روان سلامت روان وخودشکوفایی سلامت روان و مشاور مدرسه سلامت روان چیست سلامت روان در دانش آموزان

مطلب اصول سلامت روان را بشناسید در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :اصول سلامت روان را بشناسید
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b5%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب